Różnorodność w organizacji

Wykorzystaj przewagi, jakie przynosi różnorodność w organizacji. Twórz zespoły projektowe uzupełniające się kompetencjami i osobowościami. Buduj organizację włączającą na każdym poziomie działania. Przygotuj się na wyzwania zmieniającego się rynku pracy.  Współpracuj ze mną, aby zdobyć świadomość wpływu różnorodności na Twoją firmę. Będę dla Ciebie wsparciem we wdrożeniu zarówno formalnych rozwiązań, jak i tworzeniu kultury organizacyjnej w pełni wykorzystującej potencjał różnorodności.

Czym cechuje się różnorodna organizacja

Za różnice, które mogą sprawiać „trudności” organizacji zwykło się uważać: płeć, wiek, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, orientację seksualną, religię, język, stan cywilny, wykształcenie i styl życia. Ten ważny katalog rozwinęłabym jednak jeszcze o cechy osobowościowe i kompetencje, które również mogą uzupełniać potencjał zespołów z korzyścią dla biznesu. Firma, w której dobrze zarządza się różnorodnością, przejawia to na każdym szczeblu i na każdym etapie działania. W dojrzałych organizacjach widać to tak samo na wysokim szczeblu menedżerskim, jak i wśród szeregowych pracowników. I tak samo na etapie rekrutacji, jak i promocji i awansów. Tworząc organizację szanującą różnorodność i czerpiącą z niej korzyści, dążymy do sytuacji, w której każda osoba, bez względu na wskazane wyżej cechy, będzie mogła na równych prawach brać udział w rekrutacji, a następnie rozwijać się oraz realizować swój potencjał. Różnorodna organizacja jest niejako ślepa na uwarunkowania, które nie mają bezpośredniego związku z obowiązkami.

Pracuj ze mną nad różnorodnością organizacji

Funkcjonując w biznesie bez trudu możesz obserwować, jak różnice między ludźmi przekładają się na konkretne decyzje czy projekty. Idealną mieszankę, tak z zespołach projektowych, jak i w zarządach firm, tworzą równoważące się cechy, postawy i kompetencje. Jeśli jesteś wizjonerem to naturalne, że najlepiej czujesz się wśród innych wizjonerów i możesz mieć skłonności do otaczania się takimi ludźmi. Najwięcej korzyści przyniesie jednak połączenie Twojego wizjonerskiego podejścia z pragmatycznym ocenianiem ryzyka. Współpracując ze mną zdobędziesz świadomość występowania takich różnic i ich wpływu na Twoją firmę. Będę dla Ciebie wsparciem w określeniu i pozyskiwaniu pożądanych kompetencji, które skutecznie uzupełnią potencjał zarówno konkretnych zespołów projektowych, jak i potencjał najwyższego szczebla menedżerskiego w firmie.

Jak osiągnąć różnorodność w organizacji

Różnorodność to nie tylko posiadanie pracowników w różnym wieku, różnej płci, o różnych poglądach, czy rasie. To przede wszystkim stworzenie z tych różnych ludzi jednej drużyny, której różnice efektywnie się uzupełniają. Dopiero dzięki odpowiedniemu zarządzaniu różnorodnością firma jest w stanie najpełniej wykorzystać drzemiący w drużynie potencjał. Różnorodność osiąga się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą, formalną, jest stworzenie wewnętrznych zasad, polityki czy katalogu dobrych praktyk w firmie. Niezależnie od tego, jak mocno dane przedsiębiorstwo określa swój sposób działania w formalnych dokumentach, kwestia różnorodności powinna się w nich znaleźć. Oferuję swoje wsparcie w analizie aktualnych dokumentów Twojej firmy, a także zarekomendowanie formalnych rozwiązań wspierających efektywne zarządzanie różnorodnością.

Drugą i, odważę się powiedzieć, ważniejszą płaszczyzną, jest kultura organizacyjna firmy. Można rzec, że te dwa wymiary – formalny i praktyczny – powinny się uzupełniać i na siebie wpływać. Tak dzieje się jednak tylko w naprawdę dojrzałych organizacjach. W wielu firmach formalne zapisy dotyczące różnorodności pozostają jedynie wyrazem szczytnych intencji. Nie przekładają się na realne działanie firmy. Każdą firmę tworzą bowiem ludzie. I dopóki to oni nie poczują, że różnorodność ma znaczenie, formalne zapisy niewiele zmienią. Mówi się, że „kultura organizacyjna zjada strategię na śniadanie”. Kultura organizacyjna – to, co naprawdę czują, myślą i jak naprawdę postępują w organizacji ludzie – „zjada na śniadanie” nie tylko strategię, ale także wszelkie polityki, dobre praktyki i wszystkie inne dokumenty przyjmowane w firmach. Moje wsparcie polega przede wszystkim na pracy z ludźmi. Zdiagnozuję, jak wygląda w praktyce zarządzanie różnorodnością w Twojej organizacji i kto ma na to największy wpływ. Następnie zarekomenduję konkretne rozwiązania, które pomogą Ci stworzyć organizację nie tylko różnorodną, ale przede wszystkim czerpiącą wymierne korzyści z różnorodności.

Jakie korzyści przynosi różnorodność w organizacji

Korzyści, jakie niesie różnorodność w organizacji, jest wiele i można je dostrzec właściwie w każdym obszarze działania biznesu. Różnorodność po prostu się opłaca. Raportów i analiz, jakie potwierdzają tę tezę, nie sposób zliczyć. Firmy, które potrafią umiejętnie zarządzać różnorodnością i dają równe szanse rozwoju wszystkim pracownikom, więcej zarabiają. Dzieje się tak dlatego, że oferowane przez nich produkty czy usługi uwzględniają potrzeby większej liczby odbiorców. Ale to nie wszystko. Takie firmy lepiej przechodzą przez wszelkiego rodzaju kryzysy. Tworzą środowisko, w którym każdy czuje się dobrze. To z kolei prowadzi do większego zaangażowania i retencji pracowników. Co ma też tę przewagę, że takie organizacje ponoszą mniejsze koszty rekrutacji i rzadziej odczuwają zaburzenia ciągłości działania spowodowane odchodzeniem pracowników. Organizacje ceniące różnorodność są też lepiej postrzegane przez rynek, klientów i potencjalnych pracowników, co przekłada się na łatwość pozyskiwania finansowania, większą sprzedaż oraz efektywniejsze ściąganie talentów.

Różnorodność w organizacji a wyzwania na rynku pracy

Poza tym, że różnorodność jest dla firm szansą na lepsze funkcjonowanie, jest też odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed organizacjami sytuacja na rynku pracy. Przedsiębiorstwo, które umożliwi pracę i rozwój osobom starszym, albo z innych kultur, o wiele łatwiej pozyska pracowników w warunkach starzejącego się społeczeństwa i rosnącej imigracji zarobkowej. Wyzwania dla firm, które nie przygotują się na tego typu warunki, staną się przewagami dla firm, które będą potrafiły odnaleźć się w nowych realiach. I nie chodzi jedynie o umożliwienie podjęcia pracy osobom o różnorodnych cechach. Aby zyskać zaangażowanych i efektywnych pracowników, konieczna jest budowa włączającej kultury organizacyjnej, która pozwoli wszystkim czuć się wartościowymi, ważnymi i docenianymi członkami zespołu. A przede wszystkim pozwoli każdemu na bycie sobą.

Różnorodność w zespołach i zarządzie

O ile jest dużo dowodów na to, że różnorodność przynosi organizacji bardzo wymierne korzyści, to już nieco trudniej jest znaleźć informacje o tym, jakie wyzwania może napotkać firma, która chce zwiększać swoją różnorodność i jak tym wyzwaniom sprostać. Jeśli jesteś osobą zarządzającą firmą, musisz mieć świadomość, że efektywne wprowadzenie różnorodności do Twojej organizacji będzie prawdopodobnie także od Ciebie wymagało skonfrontowania się ze swoimi przekonaniami. Nie da się bowiem zbudować różnorodnej organizacji, pomijając najwyższy szczebel kierowania firmą. A z drugiej strony, szczególnie na tym najwyższym poziomie, korzyści może przynieść bogactwo perspektyw i uzupełnianie się postaw, osobowości czy kompetencji. Różnorodność nie ogranicza się bowiem jedynie do wieku, płci, rasy czy poglądów. Pod tymi „zewnętrznymi” różnicami lub równolegle do nich, istnieją różnice np. w skłonnościach do ryzyka czy bardziej analitycznego myślenia.

POPRZEDNIE

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej