Ambitne plany biznesowe na Nowy Rok? Zacznij od strategii!

Biznes

Chciałbyś/chciałabyś w Nowym Roku rozwinąć nowy biznes? A może przeprowadzić „nowe otwarcie” w istniejącym? A gdybyś tak dostał/a dokładną instrukcję: jak osiągnąć założone cele? Możesz stworzyć ją sam, bo to nic innego, jak strategia biznesowa.

Niezależnie od tego, czy planujesz nowe przedsięwzięcie, czy masz już biznes z długą historią, dobra strategia to podstawa działania każdej firmy. O tym, że to niezbędny element działania organizacji świadczy fakt, że wszystkie firmy odnoszące sukces mają strategię – od Apple, przez Teslę, czy Toyotę, po Patagonię (producenta sprzętu outdoor). Jeśli chcesz zwiększyć szansę swojej, przede wszystkim przygotuj jej fundament działania. Skuteczna strategia nie tylko pozwoli każdemu w twojej firmie – w tym również tobie –  zrozumieć: co ma robić, kiedy i dlaczego. Taki dokument pogłębi waszą świadomość rynku, konkurentów i klientów. Będzie też mapą – dostarczy obraz z lotu ptaka, dzięki któremu Twoja firma będzie się o wiele łatwiej poruszać po rynku.

Czym tak naprawdę jest strategia biznesowa

Strategia to przede wszystkim spisany dokument. Możesz go „spisać” lub „narysować” (osobiście bardzo lubię mapować strategię) – chodzi przede wszystkim o to, aby strategię utrwalić. To bardzo ważny warunek. Oznacza bowiem, że dokument będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych, w takiej samej treści. Z biznesowego punktu widzenia, nie istnieje coś takiego, jak „strategia, którą mam w głowie”. Być może masz jakąś wizję. Być może nawet konkretne pomysły, jak ją zrealizować. Dopóki nie posiadasz ich jednak jasno spisanych, nie masz strategii.

Klasyczna strategia składa się z pięciu elementów opisujących kolejno:

  • misję lub zmianę, jaką firma wprowadza do otoczenia
  • rynki, odbiorców i sposoby sprzedaży
  • przewagi strategiczne nad konkurencją
  • cele strategiczne do osiągnięcia w określonym czasie
  • zadania, jakie mają do wykonania poszczególne działy firmy i pracujący w nich ludzie

Dobra strategia, czyli jaka

Własna, ponad 20-letnia kariera biznesowa nieraz stawiała mnie przed koniecznością przygotowania strategii lub jej aktualizacji.  Efektem tych działań jest firma rozwijająca dziś pionierskie usługi i produkty w ponad 70 krajach i trwale zmieniająca swoje otoczenie. Po wielu doświadczeniach zwracam uwagę szczególnie na trzy uniwersalne aspekty każdej strategii. Przede wszystkim strategia powinna być prosta i zrozumiała. Od właściciela/prezesa, przez dyrektora zarządzającego, po stażystę — strategia powinna być jasna dla wszystkich. Co ci bowiem przyjdzie z dokumentu, który dokładnie opisuje sposób osiągnięcia sukcesu, ale którego większość osób nie rozumie?

Niezwykle ważne jest też, aby przy tworzeniu strategii zadbać o jej wewnętrzną spójność. Cele poszczególnych działów i wszystkie zaprojektowane procesy, powinny się ściśle uzupełniać. A decyzje podejmowane przez poszczególnych menedżerów powinny się stymulująco przenikać, zamiast destrukcyjnie ścierać.

I w końcu, skuteczna strategia jest dokumentem, który równie głęboko wnika do wnętrza firmy, jak i do jej otoczenia. Niezwykle ważne jest więc, aby wnikliwie przeanalizować warunki rynkowe, obecnych i potencjalnych klientów oraz konkurencję. Powinno się w to włożyć tyle samo energii, ile w analizę możliwości własnej organizacji. Jedno z drugim jest bowiem ściśle powiązane. Skąd zaczynamy? Dokąd zmierzamy? Planowane działania należy ująć w mierzalne wskaźniki, które pozwolą nam łatwo weryfikować postęp naszych działań.

Jeśli na Nowy Rok masz nowe, ambitne plany i chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat przygotowania skutecznej strategii, zapraszam do kontaktu 🙂

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej