Zarządzanie biznesem rodzinnym

Prowadzisz biznes z rodziną? Chcesz wypracować wspólną wizję rozwoju firmy? Albo uzupełnić kluczowe kompetencje osobami spoza organizacji? A może dokonać skutecznej sukcesji? Będę Ci towarzyszyć w pokonywaniu kluczowych dla Twojego przedsiębiorstwa wyzwań w zarządzaniu biznesem rodzinnym. Bycie doradcą biznesowym łączę z współzarządzaniem firmą rodzinną. To przedsiębiorstwo, które współtworzę z mężem od ponad 20 lat. Nasza firma zatrudnia dziś tysiące ludzi z sukcesami operując na 70-ciu rynkach na świecie.

Jak skutecznie zarządzać firmą rodzinną

Firmy rodzinne rządzą się nieco innymi prawami niż ich nierodzinni konkurenci. Inaczej się komunikują wewnątrz, inaczej stawiają akcenty związane z wartościami. Inaczej podchodzą do czysto finansowych aspektów działalności oraz do znaczenia zaufania w procesie podejmowania decyzji. Jeśli prowadzisz firmę rodzinną lub zarządzasz jakąś jej częścią, na pewno nieobce są Tobie zarówno przewagi, jak i wyzwania, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa rodzinne.

Jeśli zechcesz zaprosić mnie do współpracy, zbadam potrzeby Twojej firmy rodzinnej, zmapuję kluczowe wyzwania, wesprę w przygotowaniu strategii biznesowej oraz zdefiniuję krótko i długofalowe cele do realizacji. Współpraca ze mną pozwoli Ci lepiej odpowiedzieć na pytania:

 • jak połączyć pasję i zaangażowanie właścicieli z biznesową rzeczywistością
 • jak wyznaczyć KPI, aby nie stracić poczucia sensu działania
 • do jakich rozmiarów rozwijać firmę lub jak pokonać ograniczenia w jej rozwoju
 • jak zdobyć kapitał na rozwój w konkurencyjnym środowisku i gdzie szukać alternatywnych źródeł finansowania
 • jakie, poza kwalifikacjami i umiejętnościami, wykorzystywać kryteria doboru pracowników na różnych szczeblach
 • jak skutecznie wprowadzić do organizacji menadżera z zewnątrz
 • jak prowadzić komunikację, aby najlepiej wykorzystać przewagi wynikające z firmowych wartości
 • jak skutecznie poruszać się w przepisach prawa rodzinnego, handlowego, gospodarczego i spadkowego, aby maksymalnie wykorzystać przewagi Twojej firmy rodzinnej
 • jak skutecznie zarządzać finansami i projektami w firmie rodzinnej
 • jak na gruncie prywatnym zdystansować się do decyzji podejmowanych w biznesie
 • jak w relacji partnerskiej odnaleźć potencjał do skutecznego współzarządzania firmą rodzinną

Relacje właścicielskie i menedżerskie w firmie rodzinnej

Relacje biznesowe bywają wyzwaniem szczególnie, gdy pojawiają się w nich więzi rodzinne. Jako przedsiębiorca od ponad 20 lat rozwijający wspólnie z mężem własną firmę rodzinną, zdobyłam bogate doświadczenie w tym obszarze. Bazując na tych doświadczeniach towarzyszę menedżerom i właścicielom biznesów w wypracowywaniu skutecznych modeli współpracy. Pomagam dojść do sytuacji, w której zamiast marnować energię na bezproduktywne spory, wykorzystują swoje umiejętności do skutecznego rozwoju przedsiębiorstwa rodzinnego. Służę wsparciem w budowaniu jedności zespołowej i wypracowaniu wspólnych wartości. Wspieram w tworzeniu modeli współpracy pozwalających na uzupełnianie się talentami i kompetencjami. Pomagam wprowadzić do organizacji menadżerów z zewnątrz. Towarzyszę w wyborze odpowiedniej osoby na etapie rekrutacji, gdy zasadnicze znaczenie ma zdefiniowanie nie tylko kompetencji, ale także innych cech towarzyszących. Wspieram w procesie skutecznego wdrożenia do organizacji wybranej osoby. Ułatwiam połączenie różnych stylów zarządczych i uzgodnienie wspólnej wizji rozwoju. Wspólnie z właścicielami pomagam stworzyć ekologiczne środowisko pracy dla osoby spoza rodziny, które daje jej wpływ i możliwość wzięcia odpowiedzialności za swoją rolę. Doskonale rozumiem, że podstawą dobrych relacji jest dobra komunikacja w organizacji. Dlatego szczególną uwagę przywiązuję do sposobu przepływu informacji w firmie – wertykalnej oraz horyzontalnej, na każdym poziomie zarządzania przedsiębiorstwem rodzinnym.

Sukcesja w firmie rodzinnej

Każda firma rodzinna ma przed sobą tylko trzy drogi: przejęcie przez innych członków rodziny, sprzedaż lub rozproszenie udziałów, a w ostateczności – upadłość lub likwidacja. W pewnym momencie życia, zastanawiając się nad przyszłością firmy, każdy właściciel zadaje sobie pytania:

 • Jak ochronić majątek, który był z takim trudem budowany?
 • Jak zabezpieczyć interes rodziny, z którą (i dla której) tworzona była firma?
 • Komu przekazać zarządzanie firmą rodzinną?
 • Jak sprawiedliwie podzielić jej udziały?
 • Jak zyskać pewność, że następcy są gotowi do wzięcia odpowiedzialności?
 • Co zrobić w przypadku, gdy dzieci nie chcą lub nie mogą prowadzić biznesu?
 • Jakie są alternatywy dla skutecznej sukcesji w firmie?

Mimo że pytania są te same, to odpowiedzi może być tak dużo, jak firm rodzinnych na rynku. Każdy właściciel musi więc wypracować własne, unikalne zachowania strategiczne. Jako doświadczony menedżer i doradca biznesowy, która sama współzarządza firmą rodzinną, mogę być dla Ciebie wsparciem w szukaniu odpowiedzi na pytania. Nie udzielę ich za Ciebie, ale pomogę Ci przewidzieć skutki poszczególnych decyzji. Zmapuję ryzyka wewnątrz firmy, w jej otoczeniu rynkowym oraz regulacyjnym. Jeśli wykażesz taką potrzebę, wspólnie zaplanujemy, przygotujemy się do wdrożenia i wprowadzimy w życie wybrane rozwiązania. Będę dla Twojej firmy wsparciem w budowaniu struktur przygotowujących członków rodziny do skutecznej sukcesji. Pomogę dopasować odpowiednią rolę do predyspozycji konkretnej osoby. Zarekomenduję działania w sytuacji, kiedy żaden z członków rodziny nie chce lub nie może przejąć kierowania firmą. Wskażę co zrobić, żeby wartości, na których budowana była firma, towarzyszyły jej przez wiele lat.

Wsparcie w zarządzaniu biznesem rodzinnym

Decydując się na moje wsparcie i oferowane przeze mnie usługi doradcze w dowolnym aspekcie zarządzania firmą rodzinną, zyskujesz partnera z doświadczeniem. Jednocześnie partnera otwartego na szukanie nowych rozwiązań. Wspólnie poszukamy najlepszych możliwości dla Twojego biznesu.

POPRZEDNIE
NASTĘPNE

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej