Strategia biznesowa

Chcesz mieć pewność, że Twoja firma odniesie sukces? Dobrze przygotowana strategia biznesowa to niemal stuprocentowa gwarancja powodzenia w biznesie. Opracujmy ją wspólnie! Współpraca ze mną umożliwi Ci dogłębne poznanie własnej organizacji, otoczenia rynkowego i konkurentów. Wspólnie wytyczymy konkretny i długoterminowy plan działania. Dzięki niemu każdy w Twojej firmie będzie wiedział: co ma robić, kiedy i dlaczego. A Ty przejmiesz pełną kontrolę nad powodzeniem Twojej firmy.

Czym tak naprawdę jest strategia biznesowa

Każda strategia biznesowa firmy ma jeden główny cel — prowadzić przedsiębiorstwo i pracujące w nim osoby ku wytyczonym celom. To tak naprawdę poradnik. Przygotowany dla konkretnej organizacji, oparty na jej indywidualnej sytuacji i unikalnych zasobach poradnik pod tytułem „Jak osiągnąć sukces”. Własna, ponad 20-letnia kariera biznesowa nieraz stawiała mnie przed koniecznością przygotowania takiego poradnika. Efektem jest firma rozwijająca pionierskie usługi i produkty w ponad 70 krajach i trwale zmieniająca swoje otoczenie.

Budując strategię biznesową Twojej firmy, będę Ci towarzyszyć w stworzeniu pięciu głównych filarów, na których zbudowana jest każda strategia. Razem sformułujemy misję, która wskaże wartość bądź zmianę, jaką Twoja firma wprowadza do otoczenia. Określimy konkretne rynki, odbiorców i sposoby sprzedaży dóbr czy usług. Określimy przewagi strategiczne Twojej firmy, które sprawią, że odbiorcy wybiorą ją spośród innych. Zdefiniujemy cele strategiczne — jasno określone w krótszym i dłuższym terminie zamierzenia, do których będzie dążyć Twoja organizacja. I w końcu szczegółowo wskażemy działania, jakie podejmować będą poszczególne działy Twojej firmy i pracujący w nich ludzie, aby osiągnąć założone cele.

Jak zbudować skuteczną strategię biznesową

Pracując nad strategią biznesową, nigdy nie zapominam o jej odbiorcach, czyli ludziach, którzy będą ją realizować. Od dyrektora zarządzającego, po stażystę — strategia powinna być zrozumiała dla wszystkich. Co Ci bowiem przyjdzie z dokumentu, który dokładnie opisuje sposób osiągnięcia sukcesu, ale którego większość osób nie rozumie?

Niezwykle ważne jest, aby przy tworzeniu strategii biznesowej zadbać o jej spójność, a co za tym idzie o spójność podejmowanych w firmie działań. Przygotowana przy moim wsparciu strategia biznesowa nada wszystkim działom w Twojej firmie wspólny mianownik. A decyzje podejmowane przez poszczególnych menedżerów będą się stymulująco przenikać, zamiast destrukcyjnie ścierać.

Skuteczna strategia jest dokumentem, który równie głęboko wnika do wnętrza firmy, jak i do jej otoczenia. Dlatego pracując nad strategią biznesową Twojego przedsiębiorstwa, bardzo wnikliwie przeanalizuję warunki rynkowe, obecnych i potencjalnych klientów oraz konkurencję. Naszym celem będzie stworzenie dokładnej „mapy otoczenia”, dzięki której Twoja firma będzie się poruszać się po rynku z optymalną sprawnością.

Do kogo kierowane jest wsparcie w tworzeniu strategii biznesowej

Tworzenie strategii biznesowej, jest podstawowym działaniem w każdej firmie, które promieniuje na wszystkie obszary jej działania. Do zbudowania strategii biznesowej zapraszam przede wszystkim firmy, które nie posiadają strategii, lub takie, które zamierzają ją odświeżyć. Twoja firma potrzebuje strategii, jeśli nie posiada jasno określonych:

 • misji
 • przewagi konkurencyjnej
 • odbiorców i rynków działania
 • krótko i długoterminowych celów
 • planu rozwojowego i inwestycyjnego
 • programu działania, który jasno określa zadania i zależności poszczególnych działów w firmie

Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na pytania:

 • jakie przychody za kilka lat ma osiągać Twoja firma
 • jakie usługi i produkty ma oferować
 • na jakich rynkach ma działać
 • jak krok po kroku do tego dojść…

…to potrzebujesz strategii biznesowej. I uwaga: Nie istnieje coś takiego, jak „strategia, którą mam w głowie”. Jeśli nie posiadasz spisanego dokumentu jasno określającego główne założenia działania Twojej firmy — nie posiadasz strategii biznesowej. Porozmawiajmy o tym, jak ją razem stworzyć.

Dlaczego warto wypracować ze mną strategię biznesową dla Twojej firmy

Dzięki zbudowaniu strategii biznesowej będziesz mógł bądź mogła skupić się na wysokopoziomowym kierowaniu firmą, zamiast podejmować mnóstwo drobnych decyzji, które nie popychają Twojej organizacji do przodu. Dobrze określona i wdrożona strategia sprawi, że osoby na każdym szczeblu Twojej organizacji będą wiedziały, co mają robić i dlaczego. Sprawy pilne i ważne będą się oczywiście zdarzać, ale nie będą Was odrywać od jasno wytyczonej ścieżki, prowadzącej do sukcesu na rynku. Co więcej, strategia przedsiębiorstwa w biznesie dostarczy Ci instrumentów, dzięki którym łatwo zmierzysz:

 • jak postępuje realizacja planów
 • które cele zostały osiągnięte
 • jakie efekty przynoszą poszczególne działania

Dzięki temu będziesz na bieżąco reagować na kluczowe wyzwania, które pojawią się przed Twoją firmą.

POPRZEDNIE
NASTĘPNE

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej