Gdyby Twoja firma napisała list do Mikołaja… 

Biznes

Gdybyś mógł sprawić swojemu biznesowi prezent – co by to było? Oczywiście najłatwiej dać pieniądze… Ale dobrze dopasowany podarunek to oznaka, że naprawdę Ci zależy. Czy zatem wiesz, czego naprawdę potrzebuję Twoja organizacja? W końcówce roku warto się nad tym zastanowić.

Jedną z najbardziej zaskakujących ludzkich cech jest to, że rzadko uczymy się na błędach. Tak jesteśmy przywiązani do swoich wyobrażeń, że raczej próbujemy zmieniać warunki wokół nas, niż swoje założenia. Nie inaczej jest w biznesie. Trudność sprawia nam chłodne spojrzeć na to, jak funkcjonuje nasza organizacja. I jak my sami w niej działamy. Mamy swoje założenia – czasem świadome, czasem zupełnie nieuświadomione – i to w nie próbujemy wepchnąć biznesową rzeczywistość. Czasem długie lata zajmuje nam dojście do wniosków, które potem wydają się oczywiste. 

Nabierz dystansu

Czy więc rozumiesz swój biznes na tyle, aby wiedzieć, co naprawdę pozwoli mu rosnąć? Jeśli masz wątpliwości, nie jesteś sam. Wśród świadomych menedżerów i menedżerek jest to dość powszechne wyzwanie. Osobie operacyjnie zaangażowanej w firmę, trudno jest spojrzeć na nią z dystansu. Stąd taka popularność szczytów, konferencji czy debat. Te spotkania pozwalają zderzyć swoje widzenie z innymi menedżerami. I zobaczyć swój biznes i jego otoczenie w innym świetle. To ważne. Doświadczenie nauczyło mnie, że im częściej jesteśmy w stanie skonfrontować własne pomysły z innymi, tym lepiej wychodzi na tym prowadzony przez nas biznes. I nie mówię o tym, aby rezygnować ze swoich wizji. Chodzi o to, aby wyłonić ich najmocniejsze i najbardziej uniwersalne elementy. 

Holistycznie analizuj swój biznes

Dlatego z menedżerami i właścicielami biznesów prowadzę proces nazywany przeze mnie holistyczną analizą biznesu. To analityczne spojrzenie na kluczowe obszary działania organizacji. Od razu wyjaśnię: nie twierdzę, że wiem lepiej od Ciebie, co potrzebne jest Twojej firmie do rozwoju. Uważam natomiast, że wnikliwa opinia kogoś z zewnątrz może w krótkim czasie dostarczyć Ci informacji, jakich najbardziej potrzebujesz. Szczególnie jeśli ten ktoś ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu na dużą skalę. Współpraca z taką osobą pozwala przede wszystkim spojrzeć na biznes z szerszej, obiektywnej i rynkowej perspektywy. I pomaga znaleźć odpowiedzi na strategiczne pytania. 

Czasem nie trzeba zmieniać wiele, aby wiele się zmieniło. Każda firma to środowisko, w którym krążą pieniądze i decyzje. Wystarczy jeden element, który zaburza ten przepływ, aby  negatywnie wpłynąć na kondycję całej firmy. Dlatego tak ważne jest, aby spojrzeć na organizację holistycznie. W firmach często przyglądam się np. drodze produktu od momentu pozyskania surowców, do chwili dostarczenia produktu klientowi. Klasycznymi elementami poddawanymi analizom są też oczywiście przychody i koszty, czy planowane w krótkim i długim terminie inwestycje. W każdym ogniwie łańcucha może kryć się przeszkoda, która sprawia, że Twoja firma nie zarabia dostatecznie dużo.

Na końcu zawsze chodzi o ludzi

Każdą firmę tworzą ludzie. Dlatego szczególną uwagę zwracam na to jakie mają nastawienie i co na nie wpływa. Rozwój żadnego biznesu nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony innych. Nie chodzi tylko o pracowników i menedżerów organizacji. Współtworząc własną firmę, korzystałam nie tylko ze wsparcia męża – partnera w biznesie i w życiu – ale także ze wsparcia mentorów i doradców biznesowych, którzy na przestrzeni lat dzielili się ze mną wiedzą. Jest to wiedza, która lubi krążyć. Dlatego dziś sama mogę stać się dla innych partnerem, który rozumie wyzwania, z jakimi się mierzą.

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej