Jak długofalowo wspierać uchodźców z Ukrainy? Być może najlepszy sposób dla polskich przedsiębiorców…

CSR
Relacje

Co jako przedsiębiorcy możemy zrobić, aby pomóc wschodnim sąsiadom, którzy w obliczu wojny masowo emigrują do naszego kraju? Jak wspierać ich godność? Charytatywna pomoc, mimo że niezwykle potrzebna, to zawsze rozwiązanie doraźne. Na dłuższą metę, każdy z nas chce być niezależny, samemu stanowić o swoim życiu, rozwijać się…

Jako przedsiębiorcy mamy jeden, ale bardzo skuteczny i mocny sposób na odpowiedzenie na te długofalowe wyzwania. Co więcej, jest to sposób tak silnie związany z podstawową działalnością każdego przedsiębiorstwa, jak to tylko możliwe. Co to takiego? To tworzenie miejsc pracy!

Oczywiście nie da się zatrudniać nowych pracowników, nie rozwijając swojej firmy. Kwestie rozwoju pozostawię na osobny wątek. Zaznaczając tutaj jedynie, że mówimy o długofalowych działaniach, a napływ tak dużej liczby nowych osób to dla naszej gospodarki to nie tylko wyzwania, ale także możliwości rozwoju.

Różnorodność w Twojej organizacji…

Chciałabym się za to bardziej skupić na tym, jak konkretnie przygotować swoją firmę na rozwój i zatrudnienie nowych pracowników. Być może jest to najwyższy czas, aby przyjrzeć się, jak Twoja organizacja wspiera różnorodność. Czy potrafi nią zarządzać i czerpać z niej korzyści? Różnorodność jest dla firm szansą na lepsze funkcjonowanie, oferowanie lepszych rozwiązań, czy lepsze zarządzanie. Jednocześnie jest też po prostu sposobem na dostęp do większej liczby utalentowanych pracowników. Przedsiębiorstwo, które umożliwi pracę i rozwój nie tylko osobom z innych krajów, ale także np. osobom starszym lub z niepełnosprawnościami, o wiele łatwiej pozyska pracowników, niż firma zamknięta na różnorodnych ludzi. Samo umożliwienie podjęcia pracy to jednak o wiele za mało. Aby zyskać zaangażowanych i efektywnych pracowników, konieczne jest zbudowanie włączającej kultury organizacyjnej. Mówiąc inaczej, organizacja musi naprawdę pozwalać wszystkim pracownikom na rozwój. Musi sprawiać, aby każdy, bez względu np. na wiek, czy kraj, z którego pochodzi, czuł się wartościowym, ważnym i docenianym członkiem zespołu. Taka organizacja, w ramach wykonywania swoich obowiązków powinna każdemu pozwalać po prostu na bycie sobą.

…opłaca się wszystkim

Korzyści biznesowych, jakie niesie dla organizacji takie otwarcie się na różnorodność, jest naprawdę wiele. Stworzenie odpowiednich warunków pracy dla uchodźców z Ukrainy jest tym bardziej zasadne, że osoby, które przybyły zza naszej wschodniej granicy będą przecież także klientami, odbiorcami usług, kupcami towarów. Produkty czy usługi oferowane przez firmy stawiające na różnorodność o wiele lepiej zaspokoją potrzeby nowych grup odbiorców. A co za tym idzie, lepiej będą sobie radzić w nowych warunkach rynkowych. Co więcej, takie organizacje lepiej przejdą przez ewentualne kryzysy, bo będą posiadały bardziej zaangażowanych pracowników i klientów. Różnorodność po prostu się opłaca. A obecna sytuacja to świetny moment, aby zacząć na serio wprowadzać ją do swojej firmy.

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej