Relacje biznesowe

Nawiązuj i utrzymuj zdrowe relacje biznesowe, które rozwiną Ciebie i Twój biznes. Dopasuj pełnione przez siebie role do naturalnych kompetencji. Uzyskaj adekwatny obraz siebie i efektywnie komunikuj się z otoczeniem.  Osiągnij wewnątrzsterowność, przejmij kontrolę nad swoimi działaniami, aby zaspokajać swoje potrzeby.  Współpracuj ze mną, aby wypracować  narzędzia i metody rozwoju dopasowane do Twoich potrzeb, osobowości i temperamentu.

Jak poprawić swoje relacje biznesowe

Jedną z najważniejszych rzeczy w budowaniu i utrzymywaniu zdrowych i rozwijających relacji biznesowych jest umiejętność zrozumienia, że każda relacja biznesowa wymaga co najmniej dwóch stron. Jeśli wchodzisz w jakąś relację, nie jesteś jej biernym uczestnikiem. Współtworzysz tę relację. Inaczej mówiąc, każda relacja biznesowa, w którą wchodzisz, w dużej mierze zależy od Ciebie. Ty wpływasz na jej przebieg, rodzaj czy czas trwania. W najgorszym wypadku zawsze możesz ją przerwać. W najlepszym wykorzystujesz twórczo, dostarczając korzyści drugiej stronie. Warto pamiętać, że w Twoich rękach leży zawsze współodpowiedzialność za to, jak przebiega dana relacja.

Aby dojść do sytuacji, w której świadomie budujesz swoje relacje biznesowe, konieczne jest uświadomienie sobie własnej wartości. Zarówno poczucie wyższości, jak i niższości, są nieadekwatnymi obrazami własnej osoby. To dwie strony tej samej monety. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku traktujemy siebie jako osoby wyjątkowe – lepsze lub gorsze niż większość – a to prowadzi do zaburzeń w relacjach. Te zaburzenia skutkują odpowiednio brakiem szacunku dla innych lub dla siebie. A co za tym idzie, prowadzą do nierównowagi w budowaniu swoich relacji. Prawdziwie dojrzałe podejście polega na zrozumieniu wartości własnej i ludzi, którzy nas otaczają oraz na budowaniu partnerstw. Na uświadomieniu sobie, że pomimo różnych pozycji, różnych umiejętności, czy różnych doświadczeń, jesteśmy równie wartościowi, co partnerzy w naszych relacjach. A oni są równie wartościowi, jak my. Dopiero gdy to zrozumiemy, możemy na równych zasadach wyrażać swoje potrzeby, oczekiwania, propozycje. I budować relacje biznesowe, które pozwalają nam rosnąć.

Relacje biznesowe a wewnątrzsterowność

Z budowaniem rozwijających relacji biznesowych i z poczuciem własnej wartości nierozerwalnie łączy się pojęcie wewnątrzsterowności. Oznacza ona, że podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów, opierając się na naszych wewnętrznych przekonaniach. Kierujemy się własną oceną sytuacji, a często też po prostu własnym dobrem. Jesteśmy świadomi opinii czy oczekiwań innych osób. Nie mają one jednak bezpośredniego przełożenia na nasze działania. Uwzględniamy je jako jeden z wielu czynników. Najważniejsze pozostają jednak nasze własne opinie i oczekiwania. Przeciwieństwem takiego stanu jest zewnątrzsterowność, czyli sytuacja, w której nasze działania i decyzje w największym stopniu zależą od oczekiwań innych. Główne pytania, jakie zaprzątają wówczas naszą głowę, brzmią: Co inni sobie pomyślą? Jak zostanie odebrane moje działanie? Czy moja decyzja spełni oczekiwania? Jakie inni będą mieli opinie na mój temat? I choć rzadko zadajemy sobie te pytania wprost, to oczekiwania innych są dla nas głównym wyznacznikiem działań. Jeśli relacje biznesowe bywają dla Ciebie źródłem problemów, prawdopodobnie jest to temat, którym powinniśmy się zająć w trakcie wspólnej pracy. W czasie naszych spotkań zaproponuję rozwiązania, które doprowadzą Cię sytuacji, w której to Twoje potrzeby i oczekiwania staną się dla Ciebie najważniejsze. W takiej sytuacji, nawet jeśli uznasz, że chcesz coś poświęcić dla innych, będzie to dla Ciebie świadoma i suwerenna decyzja, a nie zewnętrzny przymus, nad którym nie masz kontroli. Dochodząc do wewnątrzsterowności nie chodzi o to, aby krzywdzić innych ludzi kosztem zadowolenia siebie. Chodzi o to, żeby zrozumieć, że nie możesz krzywdzić siebie, aby zadowalać innych.

Jak wyglądają zdrowe relacje biznesowe

Zdrowe i rozwijające relacje biznesowe można rozpoznać po uczuciach, jakie im towarzyszą i efektach, jakie z nich wynikają. Jedną z najważniejszych oznak dobrych relacji biznesowych jest poczucie zaufania, jakim darzymy drugą stronę. To brak strachu, czy obaw o to, że działania drugiej osoby mogą wyrządzić nam krzywdę, lub narazić na straty nasz biznes. Kolejną oznaką jest wzajemny szacunek i zrozumienie nawzajem swoich potrzeb. Zaburzone relacje biznesowe często charakteryzują się tym, że partnerzy nie znają swoich prawdziwych potrzeb albo tym, że potrzeb partnera świadoma jest tylko jedna strona. Świadomość tych potrzeb wymaga wzajemnej szczerości, która jest kolejnym wyznacznikiem dobrych, rozwijających relacji biznesowych. Inną, choć równie ważną rzeczą, na którą zwracam uwagę, jest poczucie wsparcia, jakie z trwającej relacji wynoszą obie strony.

Czy praca nad relacjami biznesowymi jest dla mnie?

Jak stwierdzić, czy warto pracować nad jakością swoich relacji biznesowych? To usługa przeznaczona dla Ciebie, jeśli:

  • nie potrafisz rozdzielić ról zawodowo-prywatnych
  • nie potrafisz zaangażować się w kontakty nawiązywane w pracy
  • nie potrafisz się odprężyć i odczuwasz napięcie w kontaktach zawodowych
  • obawiasz się oceny swoich decyzji i zachowania przez partnerów, współpracowników lub przełożonych
  • nie potrafisz uwolnić się od pracy, określasz siebie mianem pracoholika
  • masz problem z wysłuchaniem innych i zrozumieniem ich perspektywy
  • masz poczucie, że relacje, w które wchodzisz lub spotkania, które odbywasz to strata czasu

Jak wygląda wspólna praca nad jakością Twoich relacji biznesowych

Konkretne narzędzia czy metody dobierzemy w taki sposób, aby były dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i osobowości czy temperamentu. Pracując wspólnie nad jakością Twoich relacji biznesowych, na pewno jednak poruszymy obszary, takie jak:

  • poczucie własnej wartości
  • wewnątrzsterowność
  • komunikacja z innymi

Bardzo istotną rolę w tym procesie będzie stanowiła analiza tego, jak komunikujesz się z otoczeniem. Bez dobrej komunikacji nie ma dobrych relacji. Razem przyjrzymy się temu, jak komunikujesz się z biznesowymi partnerami, ze współpracownikami, przełożonymi i podwładnymi. Jakie sygnały wysyłasz, jak są odbierane przez innych oraz jak Ty odbierasz sygnały od innych. Być może w ogóle nie rozmawiasz o tym, co jest ważne dla budowania Twoich relacji. Zaproponuję rozwiązania i ćwiczenia, które pomogą Ci budować i utrzymywać zdrowe, rozwijające i wspierające relacje biznesowe.

POPRZEDNIE
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/admin/public_html/agnieszkaservaas.com/wp-content/themes/agnieszkaservaas/template-parts/template-detail.php on line 137

Porozmawiajmy o tym,
jak rozwinąć Twój biznes

Skontaktuj się

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby usprawnić działanie strony. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj dalej